Manuály > Přenos dat

Přenos dat

Žákovské Workspace účty vznikají v okamžiku nástupu žáka na ZŠ Juventa a jsou aktivní po celou dobu studia. Ve chvíli, kdy žák odchází ze školy (ukončení studia nebo odchod), zůstane jeho účet otevřen ještě 3 měsíce, po té bude účet bez náhrady zrušen. Smazání účtu je nevratný proces a veškerá data jsou trvale odstraněna a nelze je již obnovit ani na straně provozovatele společnosti Google.

Veškerá data, na která má daný uživatel nárok (je jejich vlastníkem nebo má oprávnění pro kopírování), si může "odnést".

Tento postup ukazuje, jak si uživatel může vyexportovat nebo převést svá data ze školního účtu.

Systém umožňuje dva možné postupy:

1. Transfer dat = umožní přímý převod dat pod jiný soukromý účet Google.

2. Export dat = veškerá data se stáhnou do jednoho nebo více souborů

Možnost 1 - Transfer

Pokud uživatel chce využívat vlastní soukromý účet u společnosti Google (gmail.com), lze data plynule automaticky převést. V prvním kroku aplikace nabízí možnost si založit účet nový.

Po přihlášení do svého školního účte pak stačí otevřít stránku takeout.google.com/transfer, kde uživatele aplikace navede. Proces může trvat i několik hodin nebo dnů (v závislosti na množství dat konkrétního uživatele) - aplikace po ukončení procesu pošle informační e-mail, že je proces u konce.

Výhody

• pokud např. budoucí střední škola také používá pro své studenty Google Workspace

• každý si může založit zdarma účet @gmail.com třeba jen pro účel tohoto přenosu

• při transferu se zachovají veškerá data (např. včetně zpráv a textů ze soukromých komentářů v aplikaci Učebna, apod.)

• jsou zachovány nativní formáty souborových dat, se kterými aplikace od společnosti Google umí pracovat a není potřeba se starat o kompatibilitu s jinými systémy

Nevýhody

• jestliže převádíme obsah na jiný účet typu Google (soukromý nebo jiný školní nebo pracovní), vždy jsou nastaveny určité limity prostoru pro data (např. pro Gmail zdarma je to 15GB - v roce 2021)

• pokud by převáděný obsah přesáhl velikost prostoru na cílovém účtu, převod se neprovede (pak zbývá nějakým způsobem navýšit svůj uživatelský limit, např. zakoupením většího prostoru nebo domluvou s provozovatelem účtu u zaměstnavatele apod.

Možnost 2 - Export dat Google

Po přihlášení do školní Workspace účtu otevřete stránku takeout.google.com. Stránka uživatele provede exportem. Zálohu pak lze stahovat ve formátu komprimovaných formátů ZIP nebo TGZ.

Výhody

• export není nijak omezen pokud jde velikost dat

• veškerý obsah si uživatel může potom zálohovat kamkoliv chce

Nevýhody

• přes exportem dojde k převodu všech nativních formátů Google Workspace do příbuzných formátů (např. Google Doc do .docx, e-mailové konverzace do formátu .eml apod.)

• některé části nejsou zálohovány vůbec (např. přímé komentáře ve streamu aplikace Učebna)

• pozdější práce se zálohovanými daty je uživatelsky méně komfortní